Ambasada gjermane

Mandala - schenkt der Seele heilende Energien Kjo rrugë e bllokuar për qarkullimin publik, në të cilën ka përfaqësi të shumta të huaja, Ambasada Gjermane Tiranë, Tirana. Lajmet e fundit shqip së pari publikohen tek ne. Mirёseerdhёt nё Ndihma në rast urgjence për qytetarët Gjermanë Fjala përshëndetëse e Ambasadores Gjermane znj. Ne përgëzojmë prokurorët… Fjala e të Ngarkuarës me Punë a. Së bashku ne angazhohemi për një të ardhme prosperuese të Kosovës në familjen e Informacione të përgjithshme: Aplikuesit, që nuk kanë shtetësinë shqiptare dhe kërkojnë të qëndrojnë në Gjermani apo në zonën Schengen për një kohëzgjatje Për të hyrë në Gjermani, shtetasit kosovarë, ose nënshtetasit e shteteve jo-anëtare të BE-së kanë nevojë për vizë. You can also read about our bilateral relations and find detailed and up-to-date information about Greece. Uebfaqja e Ministrisë së Jashtme: Ne shfrytëzojmë cookies. Agjencia e pavarur e lajmeve KosovaPress sjell tek ju lajmet e fundit shqip nga Kosova, rajoni dhe bota. Perandoria mesjetare ishte rezultat i ndarjes së Perandorisë Karolingiane më 843, e cila ishte themeluar nga Karli i Madh më 25 Djetor 800, dhe ekzistoi në forma të ndryshme deri më 1806, territori i saj shtrihej nga Lumi Eider në veri deri tek Deti Mesdhetar në jug. Оваа веб-страна користи колачиња за да Ви ја овозможи најдобрата можна услуга. Shtim i kapaciteteve nëpër ambasada. Ambasada Gjermane: Pjesëmarrja e filmit “Në Mes” i regjisorit Samir Karahoda, një hap i madh për regjisorët kosovarë Vec Lajme , 2 hours ago 1 min read 7 Filmi i zhanrit të shkurt me titull “Në Mes”, do të marrë pjesë në festivalin e filmit “Berlinale” këtë vit. All this time it was owned by Harald Babiel of Babiel GmbH , it was hosted by Moskauer Strasse 27 and Babiel GmbH . de has 0% of its total traffic coming from social networks (in last 3 months) and the most active engagement is detected in Facebook (597 shares) Ne shfrytëzojmë cookies. Mirë se erdhët në Gjermani. Kjo faqe shfrytëzon cookies për t'ju garantuar shërbimin më të mirë të mundshëm. Ambasada Gjermane ka rregulla shume strikte nga njera ane dhe nga ana tjeter aplikimet e shumta bejne qe aplikimet me dokumentacion jo te sakte apo te mangut, te mos analizohen dhe te mos merren shume ne konsiderate. Ambasada gjermane kumtoi se nuk janë të sakta raportimet për ligj të ri që do të hyjë në fuqi nga 1 janari i vitit 2019 me të cilin qytetarëve nga vendet të cilat nuk janë anëtare në Bashkimin Evropian do t’u mundësojë të punësohen në ndonjë shtet të Unionit nën kushtet e njëjta si qytetarët e vendeve anëtare të BE-së. E Avdyli thotë se ambasada gjermane ia këputi shpresat, sepse siç tregon, ai, nuk e ka ndërmend të aplikojë më. godine kao i 1. diplo. Mori përgjigje pozitive nga Ambasada gjermane në Prishtinë, ku para gjashtë muajsh kishte aplikuar për vizë pune në Gjermani, shkruan Koha Ditore. Lajmin ka bërë të ditur vet Ambasada, përmes një njoftimi në faqen e saj zyrtare. “Definimi i mandatit dhe strukturës së FSK-së, duke përfshirë një transformim të mundshëm në forca të rregullta të armatosura, është vendim sovran i Kosovës. Pristina. 786 Me gusta · 1. Flet mjeku nga Prizreni: Ma kërkoi babai i pacientes të flas ashpër Ditën e djeshme Indeksonline ka raportuar për gjuhën e rëndë që mjeku nga Spitali i Prizrenit kishte përdorur ndaj paci19 dhjetor 2018, ora 17. Unable to load more. "“Plas” sherri në PS-në e Kavajës, Elvis Rroshi rreh ish-ministrin e RamësMiratohet rregullorja e re, Kuvendi kthehet “de facto” në një gjykatë. Pllumb Xhufi – Nje historian sllavo-komunist mercenar i cili tregon paaftesine e tij, sepse krahason “kavalishencat” komuniste shqiptare me kampet gjermane te perqendrimit, nderkohe qe duhej t’i krahasonte ato me “kavalishencat” sllavo-komuniste GULAG te BRSS. 00 Katër mbretër. Kjo faqe shfrytëzon cookies për t'ju garantuar shërbimin më të mirë të mundshëm. Për ta bërë këtë, ai u shpreh më vonë: "Në atë çast filloi. Prishtinë, 15 tetor 2018. Në Linz, u takua Hitleri përmes shokëve të klasës, mësuesve dhe Gazetave, të Menduarit e radikale anti-Semite dhe themeluesi i pan-Shoqata gjermane, Georg von Schonerer. 27. Në një mesazh në Fb, ambasada gjermane shkruan: “Punësimi sezonal për studentët shqiptarë në Gjermani për vitin 2019! Ambasada gjermane në Shkup: Nuk janë të sakta informacionet se do të Ambasada gjermane ndryshon procedurat për kosovarët që duan vizë pune. Ambasada gjermane në Tiranë ka dhënë një lajm të rëndësishëm për të gjithë, ata studentë që duan të fitojnë një punësim sezonal në Gjermani për vitin 2019. Kjo ambasad ka shume pune ne Kosov. Kërkesa për këtë lloj vize parashtrohet vetëm në Ambasadën Gjermane dhe viza merret gjithashtu vetëm në Ambasadë. 02. Ambasada gjermane ka vënë në “shënjestër” Ramën dhe ka mobilizuar studentët?! Masivizimi i protestës së studentëve i befasoi thuajse të gjithë. Ambasada Gjermane, bursa për studentët shqiptarë Ambasada Gjermane, bursa për studentët shqiptarë Ambasada Gjermane në Tiranë afron Bursa Ndërkombëtare Parlamentare (IPS) për studentët shqiptarë që dëshirojnë të kryejnë praktikën pranë parlamentit gjerman. 00 Katër mbretër. Lajmet e fundit shqip së pari publikohen tek ne. Ambasada gjermane në Tiranë arriti për vitin 2017 të japë 2796 viza. Për të aplikuar për vizë pune së pari është e nevojshme të caktohet një termin në Ambasadën Gjermane. Tema. Discover (and save!) your own Pins on Pinterest. Së bashku ne angazhohemi për një të ardhme prosperuese të Kosovës në familjen e shteteve europiane. Ambasada gjermane jep sqarimin rreth vizave të punës E Premte, 4 Janar 2019 - 12:40 albinfo. Në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, të hënën, u hap ekspozita “Jeta dhe kohërat e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut, Heroit Kombëtar Shqiptar”, e koleksionit të Librave Antikuar të koleksionistes së njohur britanike, Patricia Nugee. Ambasada Savezne Republike Nemačke, Neznanog junaka 1a, i Konzularno odeljenje, Kneza Miloša 75, neće raditi 24, 25, 26, 31. , ata erdhën në kontakt me fiset Kelte të Gaulit si dhe me fiset Iranian, Baltike, dhe Sllave në Lajme shqip nga fusha të ndryshme si politika, siguria, rajoni dhe bota. Në shumë vende të botës, një prind mesatar nuk mund të përballojë pagesat e shkollimit të fëmijëve të tij, ndërsa në disa vende të tjera, numri i studentëve është shumë më i madh se numri i universiteteve dhe kolegjeve në dispozicion. Prishtinë, 23 nëntor 2018. Користеме кукис. Burimi nga eshte marre informacioni: Ambasada Gjermane ne Tirane dhe Prishtine Kliko butonin me poshte SHPERNDAJE dhe ndaje postimin me miqte e tu. Ambasada e Gjermanisë ka njoftuar po ashtu se “parapëlqimet e lëshuara prej autoriteteve gjermane deri më 1 nëntor 2017 mbeten të vlefshme, por ato nuk trajtohen me prioritet gjatë caktimit të termineve”. January 3, 2019 - Ambasada gjermane njofton: Nuk shfuqizohen vizat e punës January 3, 2019 - Ndryshimet Kushtetuese, Zaev pret mbështetje nga Sela dhe Kasami January 3, 2019 - Gjoba për mosvaksinim nga 350 deri në 650 euro January 3, 2019 - Ambasada gjermane njofton: Nuk shfuqizohen vizat e punës January 3, 2019 - Ndryshimet Kushtetuese, Zaev pret mbështetje nga Sela dhe Kasami January 3, 2019 - Gjoba për mosvaksinim nga 350 deri në 650 euro Kjo eshte ambasada Gjermane ne Kosov qe jep nje variatet te ndryshem te vizave ne Kosov. com Procedure of issuance of Schengen visas for seafarers Information request form about personal data processed in the National SCHENGEN Information System (N-SIS) Community Code on Visas in other languages Zyrtarë nga Ambasada Gjermane në Prishtinë kanë thënë që formimi i ushtrisë së Kosovës duhet të bëhet vetëm përmes ndryshimeve kushtetuese, raporton Zëri. Kjo pasi ambasda gjermane ne Kosove lehtëson terminet për bashkim familjar, studime edhe për punë. Njoftimi i Ambasadës Gjermane për caktimin e takimeve dhe oraret Mirëpo, Ambasada Gjermane nuk e njeh fare këtë kompani. diplo. Ne shfrytëzojmë cookies. Numri i familjeve që trajtojnë më ndihmë ekonomike ka rënë më tej gjatë tremujorit të tretë të vitit, por ndërkohë ka rënë edhe pagesa mujore e ndihmës ekonomike për familje. Image result for viza gjermane. Vëllai i tij, Adnani, kishte bërë kërkesë që Avniu të pajiset me vizë dhe të dërgohet urgjentisht në Gjermani për shërim. Etnogjeneza e fiseve gjermanike thuhet të ketë ndodhur gjatë Kohës së Bronzit, ose më së voni, gjatë kohës Para-Romake të Hekurit. 04. Së bashku ne angazhohemi për një të ardhme prosperuese të Kosovës në familjen e Informacione të përgjithshme: Aplikuesit, që nuk kanë shtetësinë shqiptare dhe kërkojnë të qëndrojnë në Gjermani apo në zonën Schengen për një kohëzgjatje Ne duam t'Jua lehtësojmë sa më shumë të jetë e mundur udhëtimin Tuaj për në Gjermani – këtu do të gjeni të gjitha informacionet e rëndësishme rreth aplikimit Për të hyrë në Gjermani, shtetasit kosovarë, ose nënshtetasit e shteteve jo-anëtare të BE-së kanë nevojë për vizë. Kjo është arsyeja pse ne e mbështesim vazhdimin e një bashkëpunimi të ngushë me NATO-n gjatë procesit të transformimit. Komisioni i Ligjeve miratoi sot, vetëm me votat e shumicës socialiste, ndryshimet në rregulloren e Kuvendit. “Nga 1 dhjetori asnjë asistencë e re financiare azilantëve të refuzuar. Aplikantet mund te rezervojne nga shtepia orarin e Deklaratë nga ambasada e SHBA-ve në Prishtinë DEKLARATA E AMBASADËS AMERIKANE KOSOVARËT E MOSHËS MBI 50 VJEÇARE DO TË MUND TË APLIKOJNË PËR VIZË TURISTIKE (B1/B2) NË AMBASADËN E SHBA-ve NË PRISHTINË Tashme te gjitha aplikimet per vize si per vizitoret, udhetimet e bisnesit apo vizat per bashkim familjar drejt Gjermanise, do te kryhen online. Ambasada (gjermane) në Prishtinë nuk u përgjigj në pyetjen mbi kërkesat e refuzuara të tre kosovarëve dhe të Besim Hasanit. Kosova dhe Gjermania janë të lidhura ngushtë dhe miqësisht mes vete. de has 0% of its total traffic coming from social networks (in last 3 months) and the most active engagement is detected in Facebook (597 shares)Ne shfrytëzojmë cookies. 185 personas están hablando de esto · 860 personas estuvieron aquí. Ambasada Gjermane: 3000 € për azilantët që rikthehen! 05/12/2017 Redaksia Antena Sociale Mediat në Gjermani publikuan pak ditë më parë lajmin se shteti Gjerman do të ofrojë deri në 3000 mijë euro për azilkërkuesit shqiptarë që u është refuzuar kërkesa për azil, nëse ata kthehen vullnetarisht. Facts for migrants. I lidhur me mafien siçiliane, ja si u lirua para dy vjetësh tepel… Kasëm Piluri, 57 vjeç, me origjinë nga Nivica e Tepelenës i cili u arrestua dje në Vlorë për llogari të Interpolit. 08. Fri. Deklarata për shtyp e Kancelares Federale Angela Merkel në konferencën e përbashkët me Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë Edi Rama. Gjithashtu duke i shperndare ne profilet tuaja, ju e keni kete material dhe ne periudhat te mevonshme, e gjeni menjehere dhe e riperserisni. веб страница на министерството за надворешни работи. Mirёseerdhёt nё faqen e internetit të Ambasadës Gjermane nё Tiranё! 2 ° C. Që nga viti 2007 në Shqipëri zhvillohen aktivitetet e përvitshme kulturore nën moton "Tetori Gjerman". Ambasada Gjermane sqaron në lidhje me lajmin për heqjen e vizave për punëkërkuesit. Që ambasadat vetë nuk do të jenë në gjendje ta përballojnë këtë fluks, kjo duket sidomos tek vendet e Ballkanit. Moses-Ones në Mbledhjen e Zgjedhjes së Anëtarëve të KLP-së This website uses cookies to improve your experience. “Plas” sherri në PS-në e Kavajës, Elvis Rroshi rreh ish-ministrin e Ramës Ne shfrytëzojmë cookies. Ambasada gjermane në Tiranë gjatë ditës së sotme ka nxjerrë njoftimin e shumëpritur nga shumica e shqiptarëve. Në një email dërguar Exit. Ai pjesë e parë shfaqjet e opera e Richard Wagner, duke përfshirë Rienzi. Mirë se vini në sistemin për dhënien e termineve të Ambasadës Gjermane Prishtinë. Më e rëndësishmja është që miratimi i ligjeve të mos keqpërdoret si pretekst për një eskalim të mëtejmë nga asnjëra palë në marrëdhëniet mes Beogradit dhe Prishtinës“, përfundon Ambasada Gjermane. Ambasada e Gjermanisë ka njoftuar se “parapëlqimet e lëshuara prej autoriteteve gjermane deri më 1 nëntor 2017 mbeten të vlefshme, por ato nuk trajtohen me prioritet gjatë caktimit të termineve”. Për shkak të informacioneve që kohën e fundit kanë dalur në lidhje me procedurat për viza pune në Gjermani, ambasada gjermane në Shkup ka dalur me njoftim zyrtar. K. Edhe këtë herë me filma dhe letërsi, teatër, muzikë, diskutime dhe workshope. Mesazhi i mëposhtëm nga një qytetar: “Z. Shpesh i referuar si Perandoria e Shenjtë Romake (ose Perandoria e vjetër), ajo zyrtarisht ishte quajtur "Pernadoria Lajme shqip nga fusha të ndryshme si politika, siguria, rajoni dhe bota. Nga Skandinavia jugore dhe Gjermania veriore, fiset filluan të zgjeroheshin në jug, lindje dhe perëndim në shekullin e parë Par. Ambasada Gjermane ka pritur sot një grup studentësh e pedagogësh. Retry. Pristina. Shënohet 10 Vjetori i Marrëdhënieve Diplomatike Kosovë- Gjermani 19. . Ndërsa për procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën, Ambasada Gjermane thotë që luftimi i korrupsionit dhe krimi i organizuar janë kriteret e mbetura për liberalizim. Telefon: 04/ 2274505/6/7/8/9 Ambasada e Urdhrit Sovran të Maltës. Ambasada gjermane do të organizojë sot turneun e saj të 10-të të futbollit, me ç'rast në stadiumin “2 Korriku“, do të ndeshen ekipet e institucioneve të Republikës së Kosovës, organizatave ndërkombëtare, si dhe ambasadave. 8. Ambasada gjermane, deklaron se nuk janë të vërteta raportimet se nga 1 janari i vitit 2019 me të cilin qytetarët nga vendet të cilat nuk janë anëtare në Bashkimin Evropian do t’u mundësojë të punësohen në ndonjë shtet të Unionit nën kushtet e njëjta si qytetarët e vendeve anëtare të BE-së. Ata thonë se nuk do të ketë ligj të ri, i cili do t’u mundësojë qytetarëve të vendeve që nuk janë anëtare të BE-së të qëndrojnë 6 … Ambasada gjermane ka marrë një vendim të ri lidhur me kohën e pritjes nga parashtrimi i kërkesës për termin deri në paraqitjen fizike për vizë. “Studioni apo punoni në një profesion që lidhet me ekonominë? Keni dëshirë të kryeni një praktikë 3 deri 6 muaj në një kompani gjermane? – Atëherë aplikoni online nga data 1. B del të jetë një kompani me seli në Singapor e cila merret me shitjen e pjesëve të avionit. VIZAT. Mirёseerdhёt nё faqen zyrtare Ambasada zvicerane përfaqëson interesat e Zvicers në shtet Consular services (issuing of passports, identity cards, civil status changes, registrations) are provided in the Regional Consular Centre Western Balkans Pristina. al, Universiteti Alexandru Ioan Cuza University, në Iasi të Rumanisë ka konfirmuar se po heton zyrtarisht plagjiaturën e deputetit të Partisë Socialiste, Taulant Balla. Shërbime. Parashikimi i motit. Dy shkaqet kryesore ishin kuptimi përmes pësimit (kuptimi përmes mendimit ishte dytësor) i efekteve të reformës në arsim dhe protestat e veprimtarëve (kryesisht të OP-së) që Ambasada gjermane në oborr të QKUK-së (VIDEO) 20:10, 14 Nëntor 2018 Një parcelë në hapësirat e QKUK-së do t’i ipet Gjermanisë për ta ndërtuar ambasadën e saj. Ambasada edhe njëherë rikujton se ajo nuk bashkëpunon me ndërmjetësues ose agjensione. Liaison Office in Pristina In this section of our website, you can access information regarding the activities of our Missions, the services they provide and our contact information. ” Ambasada gjermane, deklaron se nuk janë të vërteta raportimet se nga 1 janari i vitit 2019 qytetarët nga vendet të cilat nuk janë anëtare në Bashkimin Evropian do t’u mundësojë të punësohen në ndonjë shtet të Unionit nën kushtet e njëjta si qytetarët e vendeve anëtare të BE-së. Përmes një njoftimi në faqen zyrtare të Ambasadës, bëhet e ditur se në vizat e punës për Gjermani nga 1 nëntori ka filluar të bëhet një dallim mes punësimit sipas Rregullores së Pu ‘Shullazi’, ambasada gjermane: Shteti shqiptar tregoi forcën e ligjit 14. E-maili nga Ambasada Gjermane. Fiks në një muaj hapim Tetorin Gjerman 2017 - vjeshtën kulturore gjermane me një program kulturor gjermano-shqiptar të larmishëm dhe emocionues. Lajme shqip nga fusha të ndryshme si politika, siguria, rajoni dhe bota. Me këtë rast Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë, ka uruar regjisorin e këtij filmi Samir Karahoda. Sepse në dyert e ambasadave presin akoma më shumë aplikues për Ambasada Gjermane në Tiranë dhe DIMAK Albania bëjnë ftëse për studentët që janë mbi moshën 18 vjeç se më datën 21 dhjetor do të prezantohet procedura e aplikimit dhe dokumentet e nevojshme për punësim sezonal në Gjermani. admin - 07/11/2017. . Njoftim nga Ambasada gjermane në Prishtinë, ndryshojnë procedurat për vizë pune Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka bërë disa ndryshime në procedurat për aplikim, për vizë punë për në Gjermani. The British Embassy in Kosovo maintains and develops relations between the UK and Kosovo. Aq më tepër kur përmes tyre nuk mund të caktohet termin më herët dhe nuk mund të përshpejtohet procedura e vizës. Aktuale. E shpresa që ata të dalin jashtë për tu edukuar po shuhet dita- ditës. ch Për shkak të informacioneve që kohën e fundit kanë dalur në lidhje me procedurat për viza pune në Gjermani, ambasada gjermane në Shkup ka dalur me njoftim zyrtar. Tani do jete shumë më lehtë per të marre një vizë për në Gjermani, qoftë për bashkim familjar, punë apo studime. Së bashku ne Ambasada e Republikës Federale të Gjermanisë Prishtinë Këtu mund të gjeni formularët e aplikimit për vizë kombëtare mbi 90 ditë (për shtetasit shqiptarë) dhe vizë Shengen për qëndrime afatshkurtra në Gjermani apo Ambasada Gjermane në Tiranë gjendet në adresën Rruga Skënderbej 8. Ambasada Gjermane vitin e kaluar i ka shtuar dukshëm kapacitetet e saj për përpunimin e aplikacioneve për viza, mirëpo kërkesa për viza edhe më tej i tejkalon kapacitetet, ashtu që kohët e pritjeve janë të pashmangshme”, thuhet në përgjigjen e tyre. January 03, 2019 13:30; Lajme; Për shkak të informacioneve që kohën e fundit kanë dalur në lidhje me procedurat për viza pune në Gjermani, ambasada gjermane në Shkup ka dalur me njoftim zyrtar. Ata kanë diskutuar mbi protestën studentore dhe çfarë e solli krizën universitare në këtë pikë. Çfar domethene historian? Qe te beje plagjature dokumentash. Ambasada gjermane. Përmes një postimi në Facebook, ambasada gjermane ka përshëndetur faktin që është dhënë një vendim dënimi nga Gjykata e Krimeve të Rënda dhe sipas saj, askush nuk duhet të qëndrojë mbi ligjin. Kosovarët prisnin heqjen e vizave, ndërkohë ambasada gjermane ndryshon dizajnin e tyre Në kohën kur kosovarët kanë pritur heqjen e vizave, Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka vendosur të investoi në dizajnin e ri të vizave, transmeton Indeksonline. Duke nisur nga 1 dhjetori, nuk do të ketë më asnjë asistencë të re financiare për azilkërkuesit shqiptarë të refuzuar. Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka bërë disa ndryshime në procedurat për aplikim, për vizë punë për në Gjermani. Lajme nga Maqedonia Ambasada gjermane në Shkup: Nuk janë të sakta informacionet se do të shfuqizohen vizat e punës Ambasada e Gjermanisë ka njoftuar po ashtu se “parapëlqimet e lëshuara prej autoriteteve gjermane deri më 1 nëntor 2017 mbeten të vlefshme, por ato nuk trajtohen me prioritet gjatë caktimit të termineve. Ambasada gjermane në Kosovë ia ka refuzuar vizën Avni Hysenit, luftetarit të UÇK-së, i cili për më shumë se 10 ditë gjendet i shtrirë pa vetëdije në QKUK. Bëhet fjalë për programin e bursave të vitit 2018. Përmes një njoftimi në rrjetin social Facebook, ambasada gjermane shkruan: “Punësimi sezonal për studentët shqiptarë në Gjermani për vitin 2019! Ambasada gjermane në Tiranë ka dhënë një lajm të rëndësishëm për të gjithë, ata studentë që duan të fitojnë një punësim sezonal në Gjermani për vitin 2019. 2019 | 10:06. Ambasada gjermane në Prishtinë ndryshon procedurat për vizë pune January 15, 2018 admin Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka bërë disa ndryshime në procedurat për aplikim, për vizë punë për në Gjermani. 000 kërkesa për viza. To connect with Ambasada Gjermane Tiranë, join Facebook today. Kjo rrugë e bllokuar për qarkullimin publik, në të cilën ka përfaqësi të shumta të huaja, Këtu mund të gjeni formularët e aplikimit për vizë kombëtare mbi 90 ditë (për shtetasit shqiptarë) dhe vizë Shengen për qëndrime afatshkurtra në Gjermani apo Ambasada Gjermane në Shqipëri. Rruga “Skënderbej” Nr. Për shkak të konflikteve në familje të dala nga kontrolli pak para Krishtlindjeve, katër të rinj të ndryshëm nga njëri-tjetri …Agjencia e pavarur e lajmeve KosovaPress sjell tek ju lajmet e fundit shqip nga Kosova, rajoni dhe bota. “Kosova ka bërë një rrugë të gjatë në procesin e liberalizimit të vizave, duke plotësuar 94 nga 95 kritere. "“Plas” sherri në PS-në e Kavajës, Elvis Rroshi rreh ish-ministrin e RamësAmbasada Gjermane Tiranë is on Facebook. 2017! Informacione Ambasada gjermane në Shkup njofton se nuk janë të sakta raportimet për ligjin e ri që do të hyjë në fuqi nga 1 janari i vitit 2019 me të cilin qytetarët nga vendet të cilat nuk janë anëtare në Bashkimin Evropian do t’u mundësojë të punësohen në ndonjë shtet të Unionit nën Politika gjermane funksionon nën kuadrin e një dokumenti kushtetues të miratuar më 1914 dhe të njohur si Ligji themelor për Republikën Ambasada në Tiran Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) dhe Ambasada Gjermane në Prishtinë do të nënshkruajnë një marrëveshje për të mbështetur sektorin e sigurisë në Kosovë. Përmes një njoftimi në rrjetin social Facebook, ambasada gjermane shkruan: “Punësimi sezonal për studentët shqiptarë në Gjermani për vitin 2019! Mori përgjigje pozitive nga Ambasada gjermane në Prishtinë, ku para gjashtë muajsh kishte aplikuar për vizë pune në Gjermani, shkruan Koha Ditore. Mirëpo, Ambasada Gjermane nuk e njeh fare këtë kompani. 2018. de has 0% of its total traffic coming from social networks (in last 3 months) and the most active engagement is detected in Facebook (597 shares)» Kosova dhe Gjermania janë të lidhura ngushtë dhe miqësisht mes vete. 29413 likes · 607 talking about this · 871 were here. Politikë Ambasada Gjermane Tiranë, Tirana. para 26 minutave - Klan Kosova. "“Plas” sherri në PS-në e Kavajës, Elvis Rroshi rreh ish-ministrin e RamësUniversiteti Alexandru Ioan Cuza po heton plagjiaturën e Taulant Ballës. Flet mjeku nga Prizreni: Ma kërkoi babai i pacientes të flas ashpër Ditën e djeshme Indeksonline ka raportuar për gjuhën e rëndë që mjeku nga Spitali i Prizrenit kishte përdorur ndaj paci 19 dhjetor 2018, ora 17. Tashme te gjitha aplikimet per vize si per vizitoret, udhetimet e bisnesit apo vizat per bashkim familjar drejt Gjermanise, do te kryhen online. Përmes një njoftimi në faqen zyrtare të Ambasadës, bëhet e ditur se në vizat e punës për Gjermani nga 1 nëntori ka filluar të bëhet një dallim mes punësimit sipas Rregullores së Punësimit 26 neni 2 […] Ambasada zvicerane përfaqëson interesat e Zvicers në shtet Consular services (issuing of passports, identity cards, civil status changes, registrations) are provided in the Regional Consular Centre Western Balkans Pristina. Për shkak të konflikteve në familje të dala nga kontrolli pak para Krishtlindjeve, katër të rinj të ndryshëm nga njëri-tjetri e …Agjencia e pavarur e lajmeve KosovaPress sjell tek ju lajmet e fundit shqip nga Kosova, rajoni dhe bota. i. Tek ambasada Gjermane rikthehen radhët e gjata, këto pamje menduam se i kishim lënë pas. Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë mirëpret krijimin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor. Uebfaqja e Ministrisë së Jashtme: "Tetori Gjerman" - një traditë e sukseshme. i. ), sikurse edhe për qëndrime afatgjata (punësim, studime, bashkim familjar etj. Ata thonë se nuk do të ketë ligj të ri, i cili do t’u mundësojë qytetarëve të vendeve që INORMATA PER DOKUMENTA PER APLIKIM NE AMBASADEN ITALIANE PRISHTINE: Formular per vize shengen ambasada italiane ne prishtine Nëpërmjet një njoftimi, Ambasada Gjermane në kryeqytet ka dhënë detaje për mënyrën e caktimit të takimeve për aplikimin për një vizë afatgjatë në Gjermani. Perandoria mesjetare ishte rezultat i ndarjes së Perandorisë Karolingiane më 843, e cila ishte themeluar nga Karli i Madh më 25 Djetor 800, dhe ekzistoi në forma të ndryshme deri më 1806, territori i saj shtrihej nga Lumi Eider në veri deri tek Deti Mesdhetar në jug. Ky e-mail do ti dërgohet direkt biznesit "Ambasada Gjermane" DËRGO. Ne shfrytëzojmë cookies. Asylum and travel restrictions in Germany: What you need to know. Ambasada gjermane ne Tiranë dhe DIMAK Albania bëjnë ftëse për studentët që janë mbi moshën 18 vjeç se më datën 21 dhjetor do të prezantohet procedura e aplikimit dhe dokumentet e nevojshme për punësim sezonal në Gjermani. Lloji i vizës varet nga kohëzgjatja e qëndrimit Ne duam t'Jua lehtësojmë sa më shumë të jetë e mundur udhëtimin Tuaj për në Gjermani – këtu do të gjeni të gjitha informacionet e rëndësishme rreth aplikimit 26. Ambasada gjermane: Kemi hapur tregun e punës për shqiptarët, por kjo s’është zgjidhje! 03/07/2018 - 16:24. S. Ambasada gjermane në Tiranë ka publikuar një njoftim me interes për studentët shqiptarë, për punësim sezonal në Gjermani për vitin 2019. Që kur ka hyrë në fuqi e ashtuquajtura Rregullore e Ballkanit Perëndimor, në fillim 2016, konsullatat gjermane të këtyre vendeve kanë pasur fluks tejet të madh kërkesash për Ambasada gjermane ka këshilluar partitë politike që të shpenzojnë më pak energji për shpifje ndaj kundërshtarit përkatës politik dhe më shumë energji për kompromise konstruktive të pranueshme. Filmi i zhanrit të shkurt me titull “Në Mes”, do të marrë pjesë në festivalin e filmit “Berlinale” këtë vit. Fiset gjermanike. Terminet caktohen per daten me te afert te mundshme (afersisht dy muaj nga tani). Në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, të premten, në prani të shumë personaliteteve kulturore, personaliteteve politike, dashamirëve të artit e të kulturës, u shënua 74-Vjetori i themelimit të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës. Hyrja e ambasades. Vëllai i tij, Adnani, kishte bërë kërkesë që Avniu të pajiset me vizë dhe të dërgohet urgjentisht në Gjermani për shërim, transmeton Ballkani. Zyrtar nga Ambasada Gjermane në Prishtinë në një përgjigje dhënë “Zërit” duke folur për Raportin e Progresit për Kosovën, ka vlerësuar që ky raport flet për hapat që Kosova duhet të marr me qëllim që të integrohet në BE, duke theksuar veqanarisht sektorin e arsimit dhe të drejtësisë raporton “Zëri. Mirёseerdhёt nё faqen zyrtare në Faceebook të Ambasadës Ambasada gjermane në shkup, ata që udhëtojnë pa viza në Gjermani mundet që të pyeten nga ana e policisë kufitare rreth qëllimit të udhëtimit dhe për gjendjen materiale. Ambasada Gjermane Prishtin Ambasada. “Kompania në fjalë nuk është e njohur për Ambasadën Gjermane”, kanë thënë shkurt zyrtarë të kësaj ambasade. Kjo eshte ambasada Gjermane ne Kosov qe jep nje variatet te ndryshem te vizave ne Kosov. Ambasada gjermane kumton se nuk janë të sakta raportimet për ligjin e ri që do të hyjë në fuqi nga… Lexo më shumë Ambasada gjermane në Tiranë njoftoi se sot se më 1 tetor 2017 hapet Programi i bursave të Ekonomisë Gjermane 2018. citizens in Kosovo. Ambasada gjermane ne Tirane ka reaguar per çështjen e azilkërkuesve shqiptarë te refuzuar në Gjermani. Ai si aktivist ishoqërisë civile, do të merrte pjesë në Gjermani në kuadër të organizatës Friedrich Ebert Stiftung. citizens in Albania. 2018 - 14:10 Pas ambasadës së SHBA në Tiranë, ka ardhur edhe reagimi i ambasadës gjermane në Tiranë në lidhje me dënimin e Emiljano Shullazit dhe grupit të tij. Embassy of the MaltaMilitary Ambasada gjermane në Kosovë ia ka refuzuar vizën Avni Hysenit, luftetarit të UÇK-së, i cili për më shumë se 10 ditë gjendet i shtrirë pa vetëdije në QKUK. Wait while more posts are being loaded Ambasada Gjermane vitin e kaluar i ka shtuar dukshëm kapacitetet e saj për përpunimin e aplikacioneve për viza, mirëpo kërkesa për viza edhe më tej i tejkalon kapacitetet, ashtu që kohët e pritjeve janë të pashmangshme”, thuhet në përgjigjen e tyre. Shkup, 3 janar – Nuk do të ketë ligj të ri, i cili do t’u mundësojë qytetarëve të vendeve që nuk janë anëtare të BE-së të qëndrojnë 6 muaj në Gjermani pa marrëdhënie dhe leje për punë, kështu thuhet në njoftimin zyrtarë të lëshuar nga ambasada gjermane në Shkup, pas informacioneve të liferuara ditëve të fundit lidhur me procedurat e marrjes së vizave të Në këtë faqe interneti do të gjeni informacione të shkurtra bazë në gjuhën tuaj. Pjesërisht me diell. Bardhi tregoji pak kësaj qeverisë se çfarë bëhet tek ambasada gjermane. Aplikantet mund te rezervojne nga shtepia orarin e Ambasada gjermane mbështet Autoritetin për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, duke i dhuruar pajisje për procesin e dixhitalizimit dhe arkivimit të dosjeve Ambasada gjermane: Asnjë asistencë e re financiare për azilkërkuesit shqiptarë të Ambasada gjermane në Tiranë ka publikuar një njoftim me interes për studentët shqiptarë, për punësim sezonal në Gjermani për vitin 2019. Njoftime. Raporto Ambasada Gjermane. 2018 Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani organizoi një manifestim festiv në Ambasada gjermane mbështet MMPH-në në ndërtimin e impianteve për trajtimin e ujërave të zeza. Sipas njoftimit të ambasadës gjermane në Tiranë, më datën 13 janar janë rikthyer në vendin tonë nga Gjermania 43 persona, 63 janë rikthyer një ditë më vonë (14 janar), ndërsa më 15 janar janë riatdhesuar 149 persona, një total prej 255 shtetas Unifikimi - Në 1815, pas përfundimit të luftërave Napoleonike, Konfederata Gjermane është organizuar nën hegjemoninë e Austrisë dhe Prusisë. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Tweet në Twitter. Moses-Ones në Mbledhjen e Zgjedhjes së Anëtarëve të KLP-së Ambasada Gjermane Tiranë is on Facebook. 24% of its total traffic. Ambasada gjermane: Kjo është procedura si të përfitoni studimet në Gjermani Posted By: A. 2017! Informacione Home Studime ne Gjermani Si të aplikojmë në Universitetet Gjermane Si të aplikojmë në Universitetet Gjermane Kush ka vendosur që të studiojë në Gjermani ka bërë një zgjedhje shumë të mirë pasi që leja e qëndrimit mund të ju sjellë shumë gjëra pozitive. info”. Policia tha për rrjetin publik gjerman “ARD” se forcat e sigurisë janë vënë në alarm maksimal në aeroportet gjermane, ndërsa faqja e internetit e “BILD”-it njofton se paralajmërimet janë zgjeruar tashmë në 14 portat kryesore hyrëse në vend. Aktualitet 06. Zanafillat e Ambasades Gjermane në Tiranë Ambasada Gjermane në Shqipëri. 27,859 likes · 527 talking about this · 860 were here. January 3, 2019 - Ambasada gjermane njofton: Nuk shfuqizohen vizat e punës January 3, 2019 - Ndryshimet Kushtetuese, Zaev pret mbështetje nga Sela dhe Kasami January 3, 2019 - Gjoba për mosvaksinim nga 350 deri në 650 euro Ambasada Gjermane në Tiranë dhe DIMAK Albania bëjnë ftëse për studentët që janë mbi moshën 18 vjeç se më datën 21 dhjetor do të prezantohet procedura e aplikimit dhe dokumentet e nevojshme për punësim sezonal në Gjermani. Terminët lidhur me procedurat për vizat me qëllim fillimin e punësimit në shtetin gjerman sipas Rregullës për Ballkanin Perëndimor, janë duke u stërzgjatur me Përgjigjet ambasada gjermane By on 30 Maj, 2018 18:11 Ditët e fundit në disa media online, është dhënë lajmi se ish-kryeprokurori Adriatik Llalla ka kërkuar azil politik në Gjermani. Ambasada gjermane: Pjesëmarrja e filmit “Në Mes” i regjisorit Samir Karahoda, një hap i madh për regjisorët kosovarë admin 14/01/2019 No Comments Filmi i zhanrit të shkurt me titull “Në Mes”, do të marrë pjesë në festivalin e filmit “Berlinale” këtë vit. Vizat për të hyrë në Itali . Për shkak të konflikteve në familje të dala nga kontrolli pak para Krishtlindjeve, katër të rinj të ndryshëm nga njëri-tjetri e kalojnë natën e shenjtë të Krishtlindjeve në psikiatri. 27,761 likes · 1,091 talking about this · 860 were here. To connect with Ambasada Gjermane Tiranë, join Facebook today. Azilkërkuesit e refuzuar asnjë mbështetje të mëtejshme. Ambasada Gjermane Tiranë, Tirana. Tirana-0 °C. Të martën në të gjithë portalet dhe gazetat online, qarkulloi lajmi që citonte median gjermane Detusche Welle, ku partitë e koalicionit në Gjermani kanë rënë dakord për një projektligj të ri për të lehtësuar mundësitë e emigrimit për punëtorët e vendeve jo anëtare të BE. ambasada gjermaneAmbasada Gjermane në Shqipëri. Ndër to ka kërkesa për qëndrime afatshkurtëra (turizëm, udhëtime afariste, etj. Në Linz, u takua Hitleri përmes shokëve të klasës, mësuesve dhe Gazetave, të Menduarit e radikale anti-Semite dhe themeluesi i pan-Shoqata gjermane, Georg von Schonerer. Me anë të një postimi në rrjetet sociale ambasada gjermane ka treguar se si mund të aplikojnë studentët e interesuar. Së bashku ne Ambasada e Republikës Federale të Gjermanisë Prishtinë Ambasada Gjermane në Tiranë gjendet në adresën Rruga Skënderbej 8. Këto janë bërë të mundura nga një bashkëpunim institucional me institucione përkatese si Agjencia e Punës e Nurenbergut, Agjencia e Arsimit dhe Formimit Profesional në Hamburg, Dhoma e Zejeve e Koblenzit, GIZ –Tiranë, si dhe vetë Ambasada Gjermane, e cila ka qenë në një rol shumë aktiv dhe shumë pranë Ministrisë sonë. Mirëseerdhët në Sistemin e caktimit të datës së aplikimit në Ambasadën Gjermane në Tiranë! Për të aplikuar për një vizë hyrjeje në Gjermani dhe shtetet Schengen ju nevojitet një datë dhe orë paraqitjeje. Ambasada gjermane/ Studentë, ja si të aplikoni për punë Posted: 15:40, 13 Janar, 2019 Ambasada gjermane në Tiranë ka publikuar një njoftim me interes për studentët shqiptarë, për punësim sezonal në Gjermani për vitin 2019. deri 13. Burimi i informacionit: Ambasada Gjermane ne Tirane dhe Prishtine Kliko butonin me poshte SHPERNDAJE dhe ndaje postimin me miqte e tu. Ambasada gjermane në Shkup njofton se nuk janë të sakta raportimet për ligjin e ri që do të hyjë në fuqi nga 1 janari i vitit 2019 me të cilin qytetarët nga vendet të cilat nuk janë anëtare në Bashkimin Evropian do t’u mundësojë të punësohen në ndonjë shtet të Unionit nën kushtet e njëjta si qytetarët e vendeve anëtare të BE-së. Pagina web a Ministerului Federal al Afacerilor Externe Ambasada gjermane në Kosovë ia ka refuzuar vizën Avni Hysenit, luftetarit të UÇK-së, i cili për më shumë se 10 ditë gjendet i shtrirë pa vetëdije në QKUK. Burimi i informacionit: Ambasada Gjermane ne Tirane dhe Prishtine Kliko butonin me poshte SHPERNDAJE dhe ndaje postimin me miqte e tu. Moses-Ones në Mbledhjen e Zgjedhjes së Anëtarëve të KLP-sëKëtij të riu nga Drenasi, Ambasada Gjermane ia ka refuzuar vizën, raporton T7. Mirёseerdhёt nё faqen zyrtare në Faceebook të Ambasadës Gjermane Sistemi i caktimit të datës së aplikimit - Ambasada Gjermane në Tiranë Ambasada Gjermane Tiranë, Tirana. Aplikacionit ia kishte bashkëngjitur kontratën e punës të nënshkruar me një firmë gjermane në qytetin Soest, jo fort larg Dortmundit. Kjo pasi që ambasda gjermane lehtëson …Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë mirëpret krijimin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor. Duke filluar nga data 25 shator 2014, Zyra e Vizave e Ambasadës Italiane është e lidhur me VIS. N 0 Comment Ambasada gjermane në Tiranë përmes një njoftimi bën të ditur se tashmë ofrohet mundësia për të aplikuar për “Bursë Ndërkombëtare Parlamentare (IPS)”. German authorities report an increasing number of migrants traveling abroad without knowing that they might not be allowed to do so. Emri ose Emaili juaj: Mesazhi. Prej tani shumë më lehtë do të mund të merrni një vizë për në Gjermani, qoftë për bashkim familjar, punë apo studime. 0. ” Ambasada Gjermane njofton se duke filluar nga prilli 2015 terminët për kërkesa të vizave të kategorisë së udhëtimit “turistike” (vizë Shengen) dhe “leje qëndrimi (vizë nacionale)” do të jenë të lira vetëm për çdo muaj në blloqe. 2013. Shifra është e lartë, por duket e pamjaftueshme. Home / Lajme / Ambasada gjermane në Prishtinë ndryshon procedurat për vizë pune Ambasada gjermane në Prishtinë ndryshon procedurat për vizë pune Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka ba disa ndryshime në procedurat për aplikim, për vizë punë për në Gjermani. Ditët e para të dhjetorit mediat shqiptare duke shfrytëzuar lajmet e mediave gjermane njoftuan se ata azilkërkues shqiptarë në Gjermani, që do të ktheheshin vullnetarisht deri më 28 shkurt, do të shpërbleheshin me deri në 3 000 euro për familje (1 000 euro për person) nga autoritetet gjermane. State Secretary Audun Halvorsen visited Kosovo. Ambasada gjermane jep detaje pA r viza tA punA s pA r kosovarA t TerminA t lidhur me procedurat pA r vizat me qA llim fillimin e punA simit nA shtetin gjerman sipas RregullA s pA r Ballkanin PerA ndimor, janA duke u stA rzgjatur me mbi njA vit pritje nA ambasadA n gjermane nA PrishtinA . Në faqen e saj në Facebook ambasada ka treguar kushtet që duhet të përmbushni për të shkruar për studime apo punë në Gjermani. Ambasada, të gjithë kërkuesve të vizave u ofron mundësinë e caktimit të terminit për të aplikuar për vizë në mënyrë të drejtpërdrejtë dhe falas, përmes faqës: Prenoto On-Line. “Ambasada Gjermane në vitin 2017 i ka përpunuar rreth 50. Shumë të nderuar zonja dhe zotërinj, Disa muaj më parë ju jeni regjistruar për një aplikim për vizë me qëllim marrjen e një vize punë në Gjermani dhe aktualisht jeni duke pritur caktimin përfundimtar të takimit. Lajmin ka bërë të ditur vet ambasada, përmes një njoftimi në faqen e saj zyrtare. Nga 1 janari i vitit 2016 shtetasit e Malit të Zi (si dhe të Shqipërisë, Bosnje dhe Hercegovinës, Kosovës, Maqedonisë dhe Serbisë) munden më thjeshtë se më parë të fillojnë arsimimin ose të punësohen në Gjermani, njoftohet për Portalin Ul-info nga Ambasada gjermane në Podgoricë. Ambasada Gjermane: Pjesëmarrja e filmit “Në Mes” në Berlinale, hap i madh për regjisorët kosovarë 9 minuta më parë Ambasada Gjermane: Pjesëmarrja e filmit “Në Mes” në Berlinale, hap i madh për regjisorët kosovarë Ambasada gjermane në Tiranë bëri të ditur se për çështjen e vizave të personave, të cilët duan të studiojnë apo punësohen, nuk ka asnjë privilegj për agjencitë e udhëtimit, zyrat e avokatisë apo operatorë të tjerë. info. Në një mesazh në Fb, ambasada gjermane shkruan: “Punësimi sezonal për studentët shqiptarë në Gjermani për vitin 2019! Ambasada Gjermane Tiranë on Tuesday Biznesi dhe network-u për të rinjtë: Një projekt pilot gjermano-shqiptar i organizatës Nehemiah Gateway dhe [email protected] u ka përcjellë të rinjve në Bucimas njohuri mbi ekonominë, frymën e sipërmarrjes si dhe guximin dhe besimin në aftësitë e tyre. “Është me rëndësi që shteti i ri, Kosova t’i respektojë parimet e veta ligjore. de receives about 0. Ambasada gjermane në Shkup: Nuk janë të sakta informacionet se do të shfuqizohen vizat e punës. Avdyli thotë se ky fat po i ndjek të gjithë të rinjtë. Ndër to ka kërkesa për qëndrime afatshkurtra (turizëm, udhëtime afariste etj. Përmes një postimi në Facebook, ambasada gjermane ka përshëndetur faktin që është dhënë një vendim dënimi nga Gjykata e Krimeve të Rënda dhe sipas saj, askush nuk duhet të qëndrojë mbi ligjin. 12. Për të shmangur keqpërdorimin e dhënies së termineve, Ambasada ka Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë mirëpret krijimin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor. Ambasada gjermane në Kosovë ia ka refuzuar vizën Avni Hysenit, luftetarit të UÇK-së, i cili për më shumë se 10 ditë gjendet i shtrirë pa vetëdije në QKUK. Ambasada gjermane në Tiranë ka njoftuar sot se gjatë tre ditëve të javës së shkuar janë riatdhesuar në total 255 shqiptarë. Ambasada Gjermane njofton se duke filluar nga prilli 2015, terminët për kërkesa të vizave të kategorisë së udhëtimit “turistik” (vizë Shengen) dhe “leje qëndrimi (vizë nacionale)” do të jenë të lira për çdo muaj në blloqe. Ambasada e Gjermanisë ka njoftuar po ashtu se “parapëlqimet e lëshuara prej autoriteteve gjermane deri më 1 nëntor 2017 mbeten të vlefshme, por ato nuk trajtohen me prioritet gjatë caktimit të termineve”. Për ne ekzistojnë dyshime serioze, nëse këto parime janë respektuar në rastin e deportimit në fjalë”, thonë nga Ambasada gjermane. Zyrtarë nga Ambasada Gjermane në Prishtinë në një përgjigje dhënë “Zërit” duke folur për Raportin e Progresit për Kosovën, ka vlerësuar që ky raport flet për hapat që Kosova duhet të marr me qëllim që të integrohet në BE, duke theksuar veqanarisht sektorin e arsimit dhe të drejtësisë. Ambasada gjermane ka marrë një vendim të ri lidhur me kohën e pritjes nga parashtrimi i kërkesës për termin deri në paraqitjen fizike për vizë. Pas Shteteve të Bashkuara edhe një shtet tjetër i QUINT-it ka kërkuar nga partitë politike të mos i përfshijnë në lista ata që kanë probleme me ligjin. Ne përgëzojmë prokurorët… Fjala e të Ngarkuarës me Punë a. This Pin was discovered by Eneida Foulks. Nëse jeni të interesuar për informacione të mëtejshme, ju lutemi vizitoni portalin tonë të mirëseardhjes në gjuhën gjermane, angleze, spanjisht dhe francez: www-make-it-in-germany. Lloji i vizës varet nga kohëzgjatja e qëndrimit 26. Për të, arsyetimet që ka dhënë ambasada janë irrituese. German Embassy. Vëllai i tij, Adnani, kishte bërë kërkesë që Avniu të pajiset me vizë dhe të dërgohet urgjentisht në Gjermani për shërim. Nuk do të ketë ligj të ri, i cili do t’u mundësojë qytetarëve të vendeve që nuk janë anëtare të BE-së të qëndrojnë 6 muaj në Gjermani pa marrëdhënie dhe leje për punë, kështu thuhet në njoftimin zyrtarë të lëshuar nga ambasada gjermane në Shkup, pas informacioneve të liferuara ditëve të fundit lidhur me procedurat […] Nuk do të ketë ligj të ri, i cili do t’u mundësojë qytetarëve të vendeve që nuk janë anëtare të BE-së të qëndrojnë 6 muaj në Gjermani pa marrëdhënie dhe leje për punë, kështu thuhet në njoftimin zyrtarë të lëshuar nga ambasada gjermane në Shkup, pas informacioneve të liferuara ditëve të fundit lidhur me procedurat e marrjes së vizave të punës për në Gjermani Këtij të riu nga Drenasi, Ambasada Gjermane ia ka refuzuar vizën, raporton T7. ambasada gjermane Shpërndaje në Facebook. Ambasada Gjermane vitin e kaluar i ka shtuar dukshëm kapacitetet e saj për përpunimin e aplikacioneve për viza, mirëpo kërkesa për viza edhe më tej i tejkalon kapacitetet, ashtu që kohët e pritjeve janë të pashmangshme”, thuhet në përgjigjen e tyre. Revolucionet të popullarizuara të vitit 1848, të shënuara nga nacionalizmi dhe aspiratat e liberale, që çon në formimin e Parlamentit të parë gjermane. Sepse në dyert e ambasadave presin akoma më shumë aplikues për një vizë pune. Nga. Embassy of Switzerland in Kosovo The Swiss embassy represents Switzerland's interests in the country Regional Consular Center Western Balkans in Pristina Kërkesa për këtë lloj vize parashtrohet vetëm në Ambasadën Gjermane dhe viza merret gjithashtu vetëm në Ambasadë. Ambasada Gjermane. Ai si aktivist ishoqërisë civile, do të merrte pjesë në Gjermani në kuadër të organizatës Friedrich Ebert Stiftung. Dergo mesazh Ambasada Gjermane. The mission of the United States Embassy is to advance the interests of the United States, and to serve and protect U. Në një kërkim në Google, B. Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, së bashku me sekretarin Arben Çitaku, dhe këshilltarët politikë, sot është takuar me sekretaren e parë të Ambasadës Gjermane në Kosovë, Anja Becky, Ambasada Gjermane: Pjesëmarrja e filmit “Në Mes” i regjisorit Samir Karahoda, një hap i madh për regjisorët kosovarë. Shumica e shqipetareve ne Kosove i marrin vizat ne kete ambasad. Një pjesë e Serbisë kërkon të bashkohet me Kosovën, nuk është Lugina e Preshevës Kosova tash e sa vite ka probleme të shtrijë autoritetin e saj në veri të vendit, por nga dikush nga Sanxhaku i Novi Paz19 dhjetor 2018, ora 17. Ambasada gjermane ka një lajm për ata që duan vizë pune në Gjermani - 4 October, 2017 Ambasada gjermane ka marrë një vendim të ri lidhur me kohën e pritjes nga parashtrimi i kërkesës për termin deri në paraqitjen fizike për vizë. diplo has a high Google pagerank and bad results in terms of Yandex topical citation index. i 7 Ambasada e Gjermanisë ka njoftuar po ashtu se “parapëlqimet e lëshuara prej autoriteteve gjermane deri më 1 nëntor 2017 mbeten të vlefshme, por ato nuk trajtohen me prioritet gjatë caktimit të termineve. State Secretary Audun Halvorsen visited Kosovo on April 17, 2018. dy javësh ka marrë përgjigje nga ambasada për Shënohet 10 Vjetori i Marrëdhënieve Diplomatike Kosovë- Gjermani Shpresa Faqi: „driving to… Botschaft“ Presidenti i DFB Reinhard Grindel vizitoi Ambasadën e Kosovës në Gjermani Ambasada gjermane në Prishtinë ndryshon procedurat për vizë pune FM IMAGES 2017-11-07 FOTO&VIDEO Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka bërë disa ndryshime në procedurat për aplikim, për vizë punë për në Gjermani. Ambasada gjermane në Tiranë bëri të ditur se për çështjen e vizave të personave, të cilët duan të studiojnë apo punësohen, nuk ka asnjë privilegj për agjencitë e …Oct 07, 2014 · Ambasada gjermane ne nje tur informues me gazetare te mediave te ndryshme ka prezantuar projektet e reja qe pritet te realizohen ne jug te vendit ne muajt e ardhshem. Albania-Online - Individ / Kompani që nga 11. decembra 2018. INORMATA PER DOKUMENTA PER APLIKIM NE AMBASADEN ITALIANE PRISHTINE: Formular per vize shengen ambasada italiane ne prishtine Procedure of issuance of Schengen visas for seafarers Information request form about personal data processed in the National SCHENGEN Information System (N-SIS) Community Code on Visas in other languages Ambasada e Gjermanisë në Shkup i përgënjeshtron informatat për heqjen e vizave të punës pas 1 janarit. ). Në një mesazh në Fb, ambasada gjermane shkruan: “Punësimi sezonal për studentët shqiptarë në Gjermani për vitin 2019! Ambasada gjermane në Tiranë: “Tetori Gjerman 2017” me një program kulturor të larmishëm Ambasada gjermane ne nje tur informues me gazetare te mediave te ndryshme ka prezantuar projektet e reja qe pritet te realizohen ne jug te vendit ne muajt e ardhshem. Infermieri Hasani beson me këmbëngulje se ankesa e tij do të ketë sukses. 10. 11. Ambasada gjermane në Tiranë njoftoi se sot se më 1 tetor 2017 hapet Programi i bursave të Ekonomisë Gjermane 2018. Nuk do të ketë ligj të ri, i cili do t’u mundësojë qytetarëve të vendeve që nuk janë anëtare të BE-së të qëndrojnë 6 muaj në Gjermani pa marrëdhënie dhe leje për punë, kështu thuhet në njoftimin zyrtarë të lëshuar nga ambasada gjermane në Shkup, pas informacioneve të liferuara ditëve të fundit lidhur me procedurat […] “Ambasada Gjermane në vitin 2017 i ka përpunuar rreth 50. Accept Read More “Ambasada Gjermane në vitin 2017 i ka përpunuar rreth 50. Mirёseerdhёt nё faqen zyrtare në Faceebook të Ambasadës Gjermane. Ambasada gjermane në Kosovë në një intervistë për Telegrafin nëpërmjet Zyrës së Seksionit për Politikë, Medie, Kulturë dhe Protokoll dhënë gazetarit Muhamet Hajrullahu ka thënë se Kosova ka shumë punë përpara dhe duhet të krijojë sa më shpejt institucionet sepse nuk ka kohë për të humbur. Unifikimi - Në 1815, pas përfundimit të luftërave Napoleonike, Konfederata Gjermane është organizuar nën hegjemoninë e Austrisë dhe Prusisë. December 5, 2018. "Kush e ka radhën?", Ambasada e SHBA reagon pas vendimit për Shullazin 14/11/2018 - 13:20 Pas ambasadës amerikane në Tiranë, edhe ajo gjermane ka përshëndetur vendimin e Krimeve të Rënda për dënimin e grupit të Shullazit me 55 vite burg në total, nga të cilat 14 u dhanë për Emiljano Shullazin. Bejme caktimin e termineve per vize ne ambasaden gjermane per kategorite D (bashkim familjar, studime), C (vize turistike) ose kategori tjera